Veterinární klinika Havlíčkův Brod - MVDr. Jaromír Štursa


Veterinární poradna
... a návštěvní kniha pro Vaše dotazy a vzkazy

Veronika Hertlová  ( Veronikahertlova@icloud.com )
1.4.2015 22:07
Dobrý večer, mám 5 měsíční štěňátko civavy a cca 2 Cm od kořene ocasku je mistecko, které se ji při nějaké akční činnosti zduří a vytvoří se předěl jak kdyby byl ocásek zlomený, nic podobného se ale nestalo, žádný úraz a ani bolestivé to není, prosím o radu zdali se mám znepokojovat nebo jde pouze o nějaký projev ve vývinu. Dále bych se rada zeptala co dělat s boulickou, která ji zůstala po vakcínaci vztekliny mezi lopatkami? Očkováni proběhlo před 5 týdny z důvodu odcestování do Švýcarska a boulicka stále nezmizela.... A do třetice : nejspíš máme triselnou kýlu, máme nechat vyoperovat a popřípadě v kolika měsících veku a nebo rozmasirovavat? Velice Vám děkuji za Vás čas a rady. Ps: je v Brně prosím nějaký specialista MVDR. pro malá plemena pejsků? Děkuji moc. S pozdravem Veronika Hertlova
Jana  ( kopeckova24@seznam.cz )
1.4.2015 16:06
Dobrý den, poprosím vás o radu ohledně přípravku na odčervení psa caniverm forte ( caniverm mite). Mám jorkšíra,4 roky, 2kg,jsou pro něho vhodné oba přípravky? jaké dávkování použít při výběru caniverm forte? a jak často je vhodné odčervení opakovat? prováním pouze z preventivních důvodů, žádné problémy pejsek nemá. Děkuji za odpověď. Hezký den
MVDr. Jaromír Štursa
1.4.2015 17:41
Oba přípravky lze použít. Caniverm forte je tableta na 10 kg (takže na jeho váhu stačí 1/4). Doporučuje se odčervovat 2-4x ročně.
Lenka  ( r.replay@seznam.cz )
1.4.2015 10:04
Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu.Moje fenka nechce jíst vůbec granule už 5 dní, předtím je jedla normálně, vše okolo sní ale tech granuli si nevšimne, celi den spí a kapala ji i voda z nosu je možné že je nemocná? Je 2 týdny po hárání může být to nechutenstvi stoho? Děkuji za odpověď
MVDr. Jaromír Štursa
1.4.2015 17:40
Zda je nemocná nelze bez vyšetření určit. Doporučuji vyzkoušet jinou značku granulí, pokud to nepomůže, tak navštivte veterináře.
Julie  ( julca.novakovaa@seznam.cz )
1.4.2015 9:38
Dobrý den. Máme 13letého belgického ovčáka. Po Vánocích se mu zhoršilo chození - zadní nohy mu přestávají sloužit. Píšu proto, že velmi často (tak obden) se po jídle napije a potom zvrací (někdy všechno, někdy část). Zvrací jenom vodu a granule, žádné hleny tam nemá. Jídlo nehltá, jí pomalu. Myslíte, že mu máme pití po jídle odpírat (ale někdy to má když se napije ještě třeba až za půl hodiny po jídle), nebo je nějaká jiná rada? Děkuji za odpověď.
MVDr. Jaromír Štursa
1.4.2015 17:38
U starého psa může být příčin zvracení celá řada. Doporučuji návštěvu veterináře.
Martin  ( filip.ludvik.kroka@gmail.com )
1.4.2015 6:33
Dobry den.Můj ctyrlety pes má již 5 dni průjem.je Možné ze mohl něco chytit od toho jak venku něco ocuchaval?ze začátku dokonce zvracel žluté stavy nyní je pouze problém ze stolici a odmitanim zradla (granuly). Děkuji za odpived a radu.Martin
MVDr. Jaromír Štursa
1.4.2015 17:37
Nejčastější příčinou průjmu je dietní chyba, v druhé řadě virové onemocnění. Doporučuji 24 hod. hladovku a potom dietu (buď komerční nebo doma připravenou - kuře+rýže). Pokud to nebude mít efekt, tak je nutná návštěva veterináře.
Iva Hrubá  ( hruba.iv@seznam.cz )
31.3.2015 23:04
Dobrý den, mám pětiletého kastrovaného kocoura, který už víc jak týden nejí, pouze pije. Nejprve co snědl vyzvracel. Myslela jsem, že je to díky chlupům,které sní. Koupili jsme pastu na trávení,ale tu moc nechce. Nyní už nezvrací, ale nechce jíst, strašně zhubl. Děkuji.
MVDr. Jaromír Štursa
1.4.2015 17:36
Vyšetření u veterináře nutné.
Radka  ( 1.raduza@seznam.cz )
31.3.2015 20:40
Dobrý den chci se yeptat máme 8 měsíčního čivaváka a nedávno jsme yjistili že mu yačala cestovat kulka s veterinářkou jsme už domluveni na kastraci ale to není ten hlavní problém začal bejt strašně smutná chodí pořád se staženým ocasem a smutnýma očima kdyžho chceme vzít do ruky a dotkneme s hrudníku nebo pacek tak strašně knučí nejdřív jsme mysleli že je to páteř protože pořád všechno ojíždía veterinářka mu přejela přes páteř a zaknučel tak dostal prášky ale nepomohlo to chtěla jsem se zeptat jestli nevíte co by to mohlo bejt ještě se budeme obědnávat na rentgen ale než to bude tak vás žádám o radu děkuji
MVDr. Jaromír Štursa
1.4.2015 17:35
Bohužel bez vyšetření nelze určit příčinu jeho chování.
Miroslava Kupicová  ( MKupicova@seznam.cz )
31.3.2015 20:24
Dobrý den,mám 5 let starou kastrovanou kočku.Má opakované záněty močového měchýře.Začlo to v roce 2011 léčba Enroxil.Poté 24.6.2014 léčba Noroclav,11.7.2014 Enroxil.Nyní 2.2.2015 léčba Kefavet a 30.3.2015 léčba Marbocyl nyní ještě nedoléčena.Krmím Purina Pro Plan sterilised a purina Cat Chow urinary.Též podávána pasta Uro-Pet.Veterinář též doporučuje koloidní stříbro.Váha 5.5kg ,prosím o radu co dělám špatně,vím že by měla mít menší váhu.Kočka nechodí ven je v bytě.Kolik vody by měla denně vypít.Děkuji za odpověd
MVDr. Jaromír Štursa
1.4.2015 17:34
V první řadě bych doporučil krmit stále veterinární dietu - Royal canin VD urinary, Hills c/d nebo Hills c/d urinary stress. Proplan sterilised a Cat chow nemají z hlediska prevence problémů s moč.cestami smysl.
Martina  ( fragolka.m@seznam.cz )
31.3.2015 15:35
Dobrý den, máš kocourek při návštěvě veteriny usilovně bojuje, nechce na sebe nechat sáhnout, i očkování je problém, nevíme si rady jak ho udržet, naposledy jsem byla pěkně poškrábaná a pokousaná, jak jsem při očkování panu veterináři koucorouka držela. Je tam sám, je to menší ordinace, tak vždy požádá o přidržení zvířete. Proto Vás prosím o radu, jak zvládnout očkování bez problémů, děkuji, Martina.
MVDr. Jaromír Štursa
1.4.2015 17:31
Na kočku neexistuje univerzální rada. Pokud to nejde po dobrém, tak musíte být silnější a hlavně šikovnější a rychlejší než kocour.
marie  ( mcizmarova@seznam.cz )
31.3.2015 9:18
máme dvouletého britského kocourka. ten o víkendu 24h nečural, takže jsme v sobotu o půlnoci jeli na pohotovost. tam dostal injekce antibiotika a proti bolesti. v neděli už začal čurat, ale ještě pořád ne v normální míře. v pondělí ráno jsme pak šli ještě zkontrolovat moč a krev. protože byl dehydratovaný, dostal zavodňující kapačku. odpoledne jsme pro něj šli, ale prý se objevily komplikace: voda se mu i přes poměrně malý objem zavodnění dostala do plic. ovšem opět na léky na odvodnění reaguje atypicky: sám je vysušený, ale v plicích se voda ještě drží. proto mu teď ráno dali znovu zavodňující kapačku, ale mají strach, aby to zas neprostoupilo do plic. nevědí, co s ním. nemáte s tímto nějakou zkušenost? v moči neměl krystalky, jen ph 7. a z krve jsou ledviny i srdce v pořádku. měl ji jen hustou, dehydratovanou a počet bílých krvinek byl lehce pod hranicí.
MVDr. Jaromír Štursa
31.3.2015 10:16
Bohužel bez detailní znalosti aktuálního zdravotního stavu se nelze k případu vyjádřit.
Pavlina  ( soupavlina@seznam.cz )
31.3.2015 8:37
Dobry den, mam labradora 8let stareho od stenete a ma neustale problemy se zadnima packama. Jeste do toho zacaly bolesti kycli nase pani doktorka predepsala uz i kortikoidy ty pomohly. Kycle v poradku, ale packy zase spatne. Ji ProPlan lososa a jehneci. Do zradla mu jeste pridavame lososovy olej. Ale problemy s packama dal pokracuji. Dekuji za radu co dal.
MVDr. Jaromír Štursa
31.3.2015 8:42
"Problémy s packama" je dost široký pojem. O co konkrétně jde?
Katarína  ( kjjavorska@gmail.com )
30.3.2015 21:20
Aljaššský malamut Dobrý deň, mám problém s agresivitou svojho psíka. Psík ma dva roky a neviem si dať rady. Uteká mi, dokáže preskočiť plot. Pri snahe vziať ho späť hryzie a vrčí. Už zaútočil aj na ostatných členov rodiny. Možno si poviete, že som ho zle vychovala, ale snažila som sa neustále ho veci učiť bez násilia a ak bolo nutné dostal aj bitku, alebo som ho nechala hladného celý deň. Neviem, čo teraz robiť držať ho v klietke mi príde kruté, ale pustiť ho von a riskovať, že zaútočí mi tiež nepríde ako najšťastnejšie riešenie. Uvažovala som, či kastrácia psa by nepomohla. Výcvik psíka je pre mňa finančne náročná záležitosť - pre študentku. Ak viete o hoci akej inej možnosti budem vám vďačná za každú radu.
MVDr. Jaromír Štursa
31.3.2015 8:45
To máte velký problém. V jeho případě půjde o dominantní agresivitu a nejsem si jistý, zda jste natolik silní, abyste psa zvládli. Kastraci bych doporučil co nejdříve. Po zákroku budete muset několik týdnů počkat, jaký bude mít efekt.
tana  ( tana.lipavska@seznam.cz )
30.3.2015 20:45
dobrý den koupila jsem kone a mam podezdření že byl těžkou prací stržen.V lese mi nekolikrát upadl a nakonec nemohl vstát zvedali jsme ho s chlapama.Koni je 6let byl koupen za učelem tahat v lese.Koník od začatku chodil divně na zadní nohy z kopce dokonce mimochodem.Myslela jsem nejdřive že je to tím že neumí chodit po lese.Potřebovala bych poradit jak poznam jestly byl stržen nebo ma jinou nemoc nebo jestli je to jen že zatim neumí chodit v lese.Děkuji Lipavská za odpověd
MVDr. Jaromír Štursa
31.3.2015 8:47
Pravděpodobně půjde o ataxii pánevních končetin. Doporučuji kontaktovat veterináře a nechat koně vyšetřit. Pokud se diagnoza potvrdí, tak tento kůň není vhodný na jakoukoliv práci.
Michaela  ( blekymicikova@seznam.cz )
30.3.2015 20:20
Dobrý den zabýváte se i osmáky degu.
MVDr. Jaromír Štursa
31.3.2015 8:46
Ne.
Michaela  ( bleky.micikova@seznam.cz )
30.3.2015 20:18
Dobrý den zabýváte se i osmáky degu.
MVDr. Jaromír Štursa
31.3.2015 8:45
Ne.
Dája  ( dajaklaskova@seznam.cz )
30.3.2015 19:01
Dobrý večer,máme fenku 3letou(kříženec pražský krysařík s něčím),má už 3den průjem,ale když chce na velkou tak jí to bolí a nejde to a strašně skuhrá,(červíky nemá)nechce jíst ani suchý rohlík,má nějakou menší bouly pod ocasem a nad pusinou má nějakou vyrážku,(červné to je a nemá tam chloupky,jako kdyby popálené) je to nějak nakažlivé?máme roční dítko a pes bývá doma.děkuji
MVDr. Jaromír Štursa
31.3.2015 8:47
Návštěva veterináře nutná. Přes internet nelze léčit.
simona  ( simcazlimca@seznam.cz )
30.3.2015 18:03
Dobrý den,mám osmiměsíční civavu...Asi 5 dni ma hrozně oteklou vulvu,neustále se myje ,ale zatím jsem nespozorovala,ze by krvacela...Jak prosím probíhá průběh harani a od kdy jej mám počítat? Taky se chci zeptat,zda se v průběhu harani může nechat očkovat? Čeká nas ještě vzteklina...děkuji moc za odpoved
MVDr. Jaromír Štursa
31.3.2015 8:51
Pokud je hodně čistotná, tak krvácení nemusíte pozorovat a navíc při prvním hárání někdy nemusí ani být patrné. Tento stav může trvat 2-3 týdny. Vakcinaci je vhodné udělat až po ukončení hárání.
katka  ( katulda.d@seznam.cz )
30.3.2015 18:00
Dobrý den, pořídili jsme si sheltie pejska. Dnes jsme bohužel zjistili, že nejspíš nemá sestoupené varlata. Zítra mu bude 8 týdnů. Myslíte, že je ještě šance, že mu sestoupí? Předem děkuji za odpověď
MVDr. Jaromír Štursa
31.3.2015 8:52
Záleží na tom, kde se nyní varle nachází. Pokud je v břiše, tak je šance mizivá. Pokud v třísle, tak ještě určitá šance je.
Tereza  ( TerezaPavlovicova@seznam.cz )
30.3.2015 16:18
Dobrý den, máme pejska z útulku a trpí strachem ze samoty. Jinak je to bezproblémová fena, přibližně 5-6 let stará. Ale pokud odejdeme z bytu, je to problém. Dříve nám demolovala byt, takže jsme ji museli zavírat, nyní se to o dost zlepšilo díky druhému psímu kamarádovi, kterého jsme pořídili. Začínala jsem je nechávat doma samotné od 5 minut a postupně jsem navyšovala. Vše bylo v pořádku a já byla nadšená. Ale jakmile jsme se dostali přes dvě hodiny, tak jsem při příchodu zase objevila vysypaný koš a rozházené věci. Stáhla jsem to zase na hodinu a půl, ale stejně když přijdu, tak mě přehnaně vítá a když odcházím, tak už zalejzá pod stůl a bojí se, že jdu zas pryč. Prosím Vás o radu, jak mám dále pokračovat. Předem moc děkuji. Tereza
MVDr. Jaromír Štursa
31.3.2015 8:54
V tomto případě platí pouze dlouhodobé cvičení. Dále můžete nechat zapnuté rádio nebo televizi, feně můžete podávat dlouhodobě Zylkene cps.
Anet  ( M.p2011@seznam.cz )
30.3.2015 15:13
Dobrý den.Chci se zeptat granule Taste of the Wild,jsou vhodné i pro kotata všech plemen(mainská mýv.) a věku? Jak píší prodejci? Děkuji za odpověd
MVDr. Jaromír Štursa
31.3.2015 8:57
Ano.
Lucka  ( lusy24@centrum.cz )
30.3.2015 14:41
Dobrý den, jsem asi blázen,ale raději se ptám. Naše fenecka yorksirka mela před měsícem tři blesky. Dnes jsem zpozorovala u spodních ceciku takové černé tečky, něco jako uhriky. Můžete min zhruba říct o co jde, zda je to normální,nebo zda to ma nějakou souvislost s těmi blechami? Děkuji
MVDr. Jaromír Štursa
31.3.2015 8:59
Pravděpodobně jde pouze o kožní maz. Není nutné řešit.
jana suchankova  ( JANINA12.8@seznam.cz )
30.3.2015 12:40
dobry den před týdnem jsem se ujala 3lete fenecky nemecke dogy.nosi hlavicku na stranu ale ouška ma v poradku ujizdeji ji občas ocicka sem a tam nevite cim to je,ma pouhých 52kg .malo papa.dekuji za odpoved
MVDr. Jaromír Štursa
30.3.2015 14:41
Jedná se o neurologický problém. Může být problém ve vnitřním uchu nebo v hlavě. Doporučuji návštěvu neurologa (www.jaggy.cz).
Johanka  ( jciruska@gmail.com )
29.3.2015 20:24
Dobrý večer, chci se zeptat, mám 2,5-letého Pražského krysaříka, osvojila jsem si ho před 8-mi měsíci, má problém s Kryprochysmem, jedno varle mu nesestoupilo, ale v poslední době se mu to druhé varle (sestoupené) vsouvá zpátky do bříška. Masírováním ho vsouvám zpátky, ale ono se zase posune do břicha. Nevím co s tím, jestli ho radši mám nechat vykastrovat? Prosím poraďte. Moc děkuji.
MVDr. Jaromír Štursa
30.3.2015 10:00
Pokud varlata nejsou v šourku, tak nejlepším řešením prevence nádoru na takovém varleti je kastrace.
Petra Volná  ( petruska.v@seznam.cz )
29.3.2015 18:21
Dobrý den.Mám 7-letého britského kocourka a už několikrát jsem si všimla že mu ze zadečku vytéká hnis.Bojím se jestli nejde o něco vážného.Děkuji.
MVDr. Jaromír Štursa
30.3.2015 10:01
Pravděpodobně půjde pouze o sekret z análních pachových žlázek.
Eva Tkáčová  ( evatkacova@email.cz )
29.3.2015 14:18
Dobrý den, mám dotaz ohledně zvracení kočky. Má 12 let, chovaná v bytě, kastrovaná, posledních 14 dní zvrací nenatrávenou stravu - kapsičky pro kočky. Vždy tak do 5min od sežrání.Jinak žádné problémy nevidím, žádný průjem, apatie, chce žrát, zuří, když nedostane co chce, granule sní až vyčerpá všechny možnosti, jak dostat něco lepšího:)Kapsy ji dávám ty nejkvalitnější. Obden dostává syrové maso. Když to shrnu, kočičí žrádlo vyzvrací, syrové maso ne. Poraďte prosím, jak se zorientovat v problému a předem děkuji za odpověď. Tkáčová
MVDr. Jaromír Štursa
30.3.2015 10:04
Nejčastější příčina zvracení u kočky jsou chlupy v trávicím traktu. Ty lze řešit pomocí Bezopet pasty. Vzhledem k vyššímu věku vaší kočky doporučuji návštěvu veterináře.
Lenka  ( adanis@seznam.cz )
29.3.2015 13:19
Dobrý den, mám dva psy (king španěla a foxteriéra) a oběma! se velmi často chvějí nohy když stojí, ale zimou ani nervozitou to není. Bydlí v bytě s dostatkem procházek (foxteriér je aktivnější a osvalený), žerou převážně granule (střídám značky). Prosím vás, čím by mohlo být to chvění způsobeno? Je mě divné, že se klepou oba. Děkuji za odpověď.
MVDr. Jaromír Štursa
30.3.2015 10:10
Třes pánev.končetin není nic neobvyklého. Většinou to souvisí s povahou, u nervóznějších typů to bývá častější. Nejedná se o zdravotní problém.
Bara Tresova  ( tresova.b@gmail.com )
29.3.2015 13:05
Dobry den, Moj kocurik ma svrab v usiach. Lenze sa neustale trasie, klepe a je nervozny a nechuti mu jest. Je mozne, ze je to tym ako ho tie usi svrbia?
MVDr. Jaromír Štursa
30.3.2015 10:39
Třes a nervozita s ušním svrabem souviset může, nechutenství nebývá. Doporučuji návštěvu veterináře.
Kristýna Králová  ( kristyna.kralova@gmail.com )
29.3.2015 10:22
Dobrý den, mám problém s tříletou britskou kočkou. V různých intervalech nahlas křičí (někdy i celou noc), u toho je přikrčená a snaží se otírat o všechno, co je kolem ní. Případně se válí po zemi. Pomáhá, když ji drbu. Křičí třeba jednou za týden, někdy i více. Ale předtím dlouho nic. Říkala jsem si, jestli na ní nejde jaro, ale je vykastrovaná. Odčervená je. Nevíte, co s tím? Děkuji
MVDr. Jaromír Štursa
30.3.2015 10:41
Kastrované zvíře by se takto chovat nemělo, ale jedná se o typické chování při říji. Pokud by v kočce zůstala i malá část vaječníku, může se potom takto chovat. Doporučuji odebrat krev a nechat udělat testy na zbytky ovariální tkáně.
Markéta  ( Makulka84@seznam.cz )
28.3.2015 19:00
Dobrý večer, mám fenku německé dogy, 3 roky. na boku se jí objevil flek, suchá pokožka, vypadané chlupy. žádné zarudnutí, pupínky, mokvání a pod. Existuje nějaká mast, která by obnovila růst chlupů a regeneraci pokožky? Moc děkuji za radu.
MVDr. Jaromír Štursa
30.3.2015 10:42
Nutné vidět. Bez vyšetření nelze doporučit konkrétní preparát.
Alysa  ( pavelbabicky@seznam.cz )
28.3.2015 16:08
Dobry den, mam fenku parsnajsou ji 4 roky a zhruba od roka bere kortikoidy. Rikali nam,ze trochu pribere. Jenze ted uz ma 12kg. Nepomaha dietni strva ani zviseny pohyb. Cca pred rokem byla na vysetreni krve a vse bylo pry v norme. Sice na te horni hranici, ale v NORME. Neni nejake vysetreni co by zjistilo pricinu pribirani. Dekuji za odpoved
MVDr. Jaromír Štursa
30.3.2015 10:44
Příčinou přibírání hmotnosti jsou kortikoidy a zbytečně vysoký příjem kalorií. Pokud ji chcete zhubnout, musíte nasadit restrikční dietu (např. eukanuba VD restricted calorie nebo Royal canin VD obesity) a striktně dávkovat dle doporučení výrobce. Pohyb je samozřejmostí.
Vložit nový příspěvek
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)

Opište do vstupního pole kód z obrázku (celkem 3 znaky nebo číslice).
(Položky označené * jsou povinné.)


Doporučujeme: Bílý Křemínek - CHS Samojedů | Veterina online | Texty napsal Dobrý copywriter