Veterinární klinika Havlíčkův Brod - MVDr. Jaromír Štursa


Ochrana proti vnějším parazitům psů a koček

Spolehlivá ochrana proti vnějším parazitům psů a koček je velmi důležité chovatelské opatření, neboť nejrůznější parazité se nacházejí všude kolem nás. Pes nebo kočka se může rovněž nakazit při kontaktu s ostatními zvířaty a mnozí parazité jsou i přenosní na člověka.

Nejvyznamnější vnější parazité

Mezi nejvýznamnější vnější parazity psů a koček patří blechy, klíšťata, svrab, trudník, dravčíci, vši a všenky. V následujícím textu se o nich můžete dozvědět více.

Zablešení

Nejčastějšími zevními parazity psů a koček jsou blechy. Blecha kočičí (Ctenosephalides felis) parazituje nejčastěji u obou druhů a je přenosná i na člověka. Blecha psí (Ctenosephalides canis) je vzácnější, ale na člověka se přenáší snadněji.

Dospělé blechy sají krev svého hostitele a způsobují svědění. Zvíře se drbe, je neklidné a nervózní. Neustálým drbáním nebo vykusováním blech dochází k poškozování a infikování kůže, rozvíjí se zánět kůže. V srsti zvířete můžeme pozorovat bleší trus, který připomíná mletou kávu. Při masivním zablešení štěňat, koťat a malých plemen psů mohou způsobit až chudokrevnost.

Velmi častá je rovněž alergie na bleší kousnutí, kdy není důležité, kolik blech na zvířeti parazituje - k vyvolání alergie stačí pouze jedna blecha. Blechy mají ve svých slinách alergen, který se po kousnutí dostává do kůže zvířete a pokud je zvíře alergické, rozvíjí se alergická reakce.

Blechy jsou rovněž přenašečem tasemnice psí (Dipylidium caninum). Pes nebo kočka se nejčastěji nakazí touto tasemnicí při vykusování a následném spolknutí blechy. Blechy též mohou přenášet nejrůznější bakteriální onemocnění.

Klíšťata

Klíšťata se vyskytují u psů a koček typicky sezónně – od jara do podzimu. U nás je to nejčastěji klíště obecné (Ixodes ricinus), ale hlavně v teplejších oblastech se mohou vyskytovat i jiné druhy.
Klíšťata se živí sáním krve hostitele. V místě přichycení způsobují zánětlivou reakci, někdy se může vyskytnout granulom. Zejména samičky klíšťat produkují toxiny, které při silném napadení mohou způsobit až klíšťovou paralýzu zvířete (ochrnutí). Klíšťata jsou nebezpečná hlavně z důvodu přenosu různých onemocnění, z nichž u nás jsou nejvýznamnější lymská borelióza a klíšťová meningoencefalitida.

Svrab

Svrab je poměrně častým a velice snadno přenosným onemocněním psů a koček. U psů se nachází zákožka svrabová (Sarcoptes canis), jejíž samičky vrtají chodbičky v kůži, kam kladou vajíčka. To způsobuje úporné svědění, následné vypadávání srsti a strupy. Snadno se přenáší na jiné psy, kočky i člověka. Zejména u koček je velmi častým onemocněním ušní svrab, který způsobuje strupovka ušní (Otodectes cynotis), ale stále častěji se s ní setkáváme i u psů. Napadá zevní zvukovody, způsobuje zde zánět, ucho je bolestivé, svědí a typicky zde nacházíme tmavohnědý maz.

Trudník

Trudník psí (Demodex canis) a trudník kočičí (Demodex felis) způsobují onemocnění nazývané demodikóza. Tito parazité žijí v chlupových váčcích a žlázkách. K přenosu dochází pouze v raném věku, nejčastěji při sání. Onemocnění se zpočátku projevuje jako okrouhlá holá ložiska, která nejsou svědivá. Mohou se však rozšířit na celé tělo a druhotně se infikovat. Potom způsobí velmi závažné celkové onemocnění.

Dravčíci

Dravčík psí (Cheyletiella yasguri) a dravčík kočičí (Cheyletiella blakei) parazitují zejména u koťat a štěňat. Žijí na povrchu kůže, živí se tkáňovým mokem, rychle se pohybují, a proto se jim říká pochodující lupy. Na kůži postižených zvířat se nachází velké množství lupů a onemocnění je svědivé. Je silně přenosné na jiná zvířata i na člověka.

Vši a všenky

Vši a všenky nejsou příliš častými parazity psa a kočky. Vši se živí sáním krve, všenky okusují pokožku a oba původci způsobují výraznou svědivost. Srst postižených zvířat je neupravená, matná a na chlupech můžeme pozorovat vajíčka – hnidy. V případě infekce se může rozvinout zánět kůže. Všenky mohou být mezihostitely tasemnice psí.

Možnosti ochrany psů a koček proti vnějším parazitům

Na ochranu psů a koček proti vnějším parazitům se používají antiparazitární přípravky, které jsou ve formě spreje, obojku nebo jako spot on. Záleží vždy na majiteli, jaký preparát, nejlépe po dohodě s veterinárním lékařem pro své zvíře zvolí.

Antiparazitární spreje

Na trhu je celá řada antiparazitárních sprejů (Biokill, Bolfo, Diffusil, Frontline, Duowin, …), které se liší nejen kvalitou, ale i délkou působení. Je proto vhodné vybrat preparát s prodlouženou dobou účinku (obvykle 1 až 2 měsíce). Sprej by se neměl aplikovat cca 2 dny před a po koupání. Je důležité přesně dodržet doporučení výrobce, co se týče aplikace - počet stisků na hmotnost zvířete, rovnoměrná aplikace na celé tělo, … Musíme počítat s tím, že jsou zvířata, která sprejování netolerují, jsou vystresovaná a bojí se.

Antiparazitární obojky

Dostupné jsou různé antiparazitární obojky - Bolfo, Kiltix, Preventic, Scalibor, … Některé jsou levné a téměř neúčinné, jiné naopak kvalitnější a také dražší – ty ale vydrží celou sezónu od jara do podzimu (až 7 měsíců). Jsou vhodné zejména pro psy, které už nemusíme dále nijak chránit. Musíme ale počítat s tím, že pes musí mít obojek neustále na sobě a že ho může ztratit. Existují i obojky pro kočky, ale příliš se nedoporučují, protože u koček snáze hrozí, že se o obojek někde zachytí – nejsou tolik pod dohledem majitele a lezou přes ploty, na stromy apod.

Antiparazitika jako "spot on"

Antiparazitika jako spot on (Expot, Frontline, Advantix, Duovin, …) jsou preparáty jsou ve formě tekutiny v ampulce, která se vylije přímo na kůži mezi lopatky, popř. na celý hřbet zvířete. Opět platí, že zvíře by se nemělo cca 2 dny před a 2 dny po aplikaci koupat a neměli bychom ho v místě aplikace hladit, dokud se přípravek nevstřebá. Účinná látka se prostřednictvím kožního mazu dostává hlouběji do kůže a odtud se postupně uvolňuje zpět na povrch, kde odpuzuje nebo usmrcuje případné parazity. Doba trvání účinku se u jednotlivých preparátů liší od 1 do 3 měsíců. Je důležité používat tyto přípravky pouze pro daný druh zvířete, protože mnohé preparáty, které jsou určeny pro psy, jsou toxické pro kočky.

Tablety

V současné době nejmodernější a nejúčinější forma. Všechny fungují velmi dobře. Bravecto (blechy, klíšťata) 3 měsíce, NexGard (blechy, klíšťata) 1 měsíc, Comfortis (blechy) 1 měsíc, Trifexis (blechy, klíšťata) 1 měsíc. 

Ostatní přípravky

Na trhu jsou k dostání ještě různé antiparazitární pudry a šampony, které však působí pouze jednorázově a jejich používání již v současnosti není tak časté.

Nepodceňujte čistotu prostředí zvířete

Na závěr je třeba zdůraznit, že v boji proti zevním parazitům nestačí pouze správná ochrana samotného zvířete, ale též důkladné vyčištění prostředí, ve kterém zvíře žije. To znamená vyprat všechny pelíšky a deky, důkladně vymýt a vydezinfikovat boudy a kotce a ošetřit je vhodnými prostředky.



Doporučujeme: Bílý Křemínek - CHS Samojedů | Veterina online | Texty napsal Dobrý copywriter